Miner track hosts April qualifier; girls take first and boys take second

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

IMG_1806.JPG

By Frank Smith

The San Manuel High School Miner Track Team hosted the April State qualifier on Wednesday April 3. The competition included Globe, Baboquivri, Phoenix Lutheran, Immaculate Heart and Ray.

The Girls Team finished in first place with the following results for the girls:

In the 100m – finishing in third place was Nicole Primero Predgo with a time of 14.29, finishing in fifth place was Maritza Estrada with a time of 14.60.

In the 200m – finishing in fifth place was Arianna Assini with a time of 32.04, finishing in sixth place was Jennie Valenzuela with a time of 32.05.

In the 400m – finishing in first place was Jennie Valenzula with a time of 1:14.26, finishing in fifth place was Sabrina Duarte with a time of 1:31.77, finishing in sixth place was Stephanie Morris with a time of 1:40.62.

In the 800m – finishing in third place was Aubri Estrada with a time of 3:18.31, finishing in fifth place was Rosa McBride with a time of 3:52.77, finishing in sixth place was Carina Damian with a time of 5:29.10.

In the 1600m – finishing in third place was Sabrina Duarte with a time of 7:57.64, finishing in fourth place was Rosa McBride with a time of 8:26.60, finishing in fifth place was Carina Damian with a time of 12:37.22.

In the 3200m – finishing in second place was Selena Duarte with a time of 16:14.86, finishing in third place was Diana Medina with a time of 17:24.36.

In the 100m Hurdles – finishing in second place was Rosa Reyes with a time of 20.22.

In the 300 Hurdles – finishing in third place was Rosa Reyes with a time of 1:03.46.

In the 4x400m Relay – finishing in second place was the team of Jennie Valenzuela, Aubri Estrada, Melissa Flores, and Arianna Assini with a time of 5:24.38.

In the 4x800m Relay – finishing in second place was the team of Sabrina Duarte, Maritza Estrada, Aubri Estrada, and Diana Medina with a time of 13:57.82.

In the Shot Put – finishing in third place was Samantha Gonzales with a throw of 24’2”, finishing in sixth place was Stephanie Morris with a throw of 22’08.

In the Discus- finishing in third Place was Samantha Gonzales with a throw of 74’06”, finishing in fifth place was Stephanie Morris with a throw of 66’06.

In the Long Jump – finishing in second place was Nicole Predgo with a jump of 13’09’50, finishing in third place was Rosa Reyes with a jump of 13’01”, finishing in fourth place was Reba Price with a jump of 13’0”.

In the Triple Jump – finishing in first place was Nicole Predgo with a jump of 28’08”, finishing in second place was Rosa Reyes with a jump of 25’02”.

The Miners Boys team finished in second place with following results for the boys:

In the 100m – finishing in sixth place was Sergio Hernandez with a time of 12.08.

In the 200m – finishing in fifth place was Christian Cazares with a time of 26.53. In the 400m – finishing in third place was Nathaniel Lopez with a time of 55.64.

In the 800m – finishing in fourth place was James Duarte with a time of 2:33.25, finishing in fifth place was Breyden Main with a time of 2:36.43.

In the 1600m – finishing in second place was James Duarte with a time of 2:33.25, finishing in fifth place was Colton Stratton with a time of 2:36.43, finishing in sixth place was Patrick Lopez with a time of 5:31.93.

In the 3200m – finishing in second place was Colton Stratton with a time of 12:28.84, finishing in fourth place was Breyden Main with a time of 14:05.12, finishing in fifth place was Marco Salas with a time of 14:06.78.

In the 110m Hurdles – finishing in first place was Wayne Newman with a time of 14.33, finishing in second place was Colten Smith with a time of 17.62. In the 300m Hurdles – finishing in first place was Wayne Newman with a time of 39.59.

In the 4x400m Relay – finishing in first place was the team of Nathaniel Lopez, Christian Cazares, Sergio Hernandez, and Wayne Newman with a time of 3:48.05.

In the 4x800m Relay – finishing in first place was the team of Patrick Lopez, Colton Stratton, Jared Gonzales, and James Duarte with a time of 9:48.33.

In the Shot Put – finishing in fifth place was Jordan Tovar with a throw of 33’03”. In the Discus – finishing in sixth place was Greg Gaona a throw of 93’11”.

In the High Jump – finishing in third place was Colten Smith with a jump of 5’0”. In the Pole Vault – finishing in first place was Colten Smith with a vault of 9’6”.

In the Long Jump – finishing in first place was Wayne Newman with a jump of 20’11”, finishing inthird place was Sergio Hernandez with a jump of 17’10.50”, and finishing in sixth place was Nathaniel Lopez with a jump of 17’01”.

In the Triple Jump – finishing in first place was Colten Smith with a jump of 36’05.50”, and finishing in fourth place was Brandon Garibay with a jump of 28’10”.

The coaches have chosen Colten Smith and Rosa Reyes as athletes of the week.

The Miners travel to Ray today for a multi meet with a start time of 3:30.

admin (7654 Posts)


facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
facebooktwitterby feather

Comments are closed.

  • Stories Just Posted

    Apply for Backyard Vegetable Garden from 3F

    October 20th, 2014
    by

    The Future Forward Foundation, Inc. [3F for short] has received funding from United Way of Pinal County to plant 10 […]


    State Route 473 to Hawley Lake in White Mountains closing

    October 16th, 2014
    by

    State Route 473, a 10-mile-long highway that provides direct access to the Hawley Lake recreational area in the White Mountains […]


    Panthers make it difficult for Knights

    October 14th, 2014
    by

    Superior Sun For a while last Friday night in Gilbert, the tenth-ranked Superior Panthers gave the fourth-ranked Gilbert Christian Knights all they could handle, jumping out to a 14 –


    Jr. Panthers reach playoffs with win

    October 14th, 2014
    by

    Superior Sun Last week’s game between San Manuel and Superior was equivalent to a pre-playoff game.


  • Stories Just For You

    Orzell announces run for Justice of the Peace

    October 7th, 2014
    by

    On Tuesday, September 2nd I made a very important decision. That decision was to enter the race for Justice of the Peace for Precinct 6 (The Superior/Kearny Justice Court)


    The polls have it: public remains in support of Resolution Copper

    September 30th, 2014
    by

    Resolution Copper hosted their final community summer forum last week, the polls were conducted by Dr.


    Complex ADR formula used to determine ASARCO 75% drop in valuation for local property taxes

    September 30th, 2014
    by

    Amount of ore in mines, ease of extraction, upgrade projects computed into company value Residents of Hayden and Winkelman will likely cringe


    Ray Board holds executive session

    September 30th, 2014
    by

    On Tuesday the Ray Unified School District Governing Board held a three hour executive session.


  • Facebook

  • [Advertisement.]
  • Arizona Headlines & Current Weather

  • Directory powered by Business Directory Plugin